Informacje

Czy szybkie prototypowanie jest opłacalne?

Projektowanie prototypów nie zawsze należy do najprostszych zadań. Jest to bowiem proces, wymagający od specjalisty ogromnej dozy cierpliwości oraz spostrzegawczości. Sporządzane rysunki prototypów bardzo często wymagają nanoszenia poprawek, zaś skrupulatne obliczenia przed przekazaniem efektu końcowego inwestorom nie zawsze gwarantuje jego natychmiastową akceptację. Z tego też powodu, coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju cieszy się nowoczesne rozwiązanie, jakim jest szybkie prototypowanie. Mowa tu o tworzeniu fizycznych modeli, pozwalających na zaprezentowanie nowego produktu w najlepszy możliwy sposób. I chociaż opcja ta wciąż zyskuje kolejnych entuzjastów, wiele osób wciąż zastanawia się, czy faktycznie jest to rozwiązanie opłacalne. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć na ten temat.

Od czego zależy koszt szybkiego prototypowania?

Zasadniczą kwestią, związaną z szybkim prototypowaniem, jest fakt, że nie ma ono z góry ustalonej ceny. Przeglądając oferty firm, specjalizujących się w drukowaniu modeli na zlecenie, z pewnością zauważymy zresztą, że każde zlecenie podlega tu indywidualnej wycenie. Powód jest tu oczywisty – model nie jest modelowi równy. Koszt wydrukowanego prototypu części samochodowej będzie odbiegać znacząco od nowego projektu butelki wody mineralnej. Oto najistotniejsze czynniki, mające bezpośredni wpływ na koszt drukowania prototypu:

  • rodzaj tworzonego produktu
  • przeznaczenie prototypu
  • rozmiar modelu
  • wykorzystane materiały
  • wykończenie powierzchni
  • konieczność ewentualnego przetwarzania poprodukcyjnego

Największe korzyści szybkiego prototypowania

Wiemy już, od czego zależy koszt druku prototypu. Przyszła zatem pora na omówienie zalet takiego rozwiązania. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zakup drukarki 3D, możemy być pewni, że tworzenie prototypów nie będzie wymagać od pracowników konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Szybkie prototypowanie, w tym także to z outsourcingu, umożliwia nam także znaczną redukcję popełnienia nawet najdrobniejszych błędów podczas projektowania. Modele 3D stanowią przy tym znakomity sposób na przekonujące zaprezentowanie nowego produktu inwestorom tudzież członkom zarządu. Szczegółowy prototyp nie pozostawia bowiem miejsca na żadne wątpliwości, związane z ogólną koncepcją produktu.