Stroje kąpielowe
Bluzy Bluzy z kapturem Ciekawostki Odzież damska

Streetwear – czym jest i co go charakteryzuje?

Moda i jej wariacje na stałe zagościły w naszym życiu. Obecnie przywiązujemy do niej zdecydowanie większą wagę na co dzień, niż miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Powstało i rozwinęło się wiele tendencji, ale również zaczęły one ze sobą na różnych płaszczyznach współgrać. Jedną z nich był i nadal jest prężnie rozwijający się streetwear.

Od czego to się zaczęło?

Początki streetwearu przypadają na lata 70-80. Były to czasy, kiedy ludzie chcieli się nieco bardziej wyróżniać, zaczynali eksperymentować z modą nieco bardziej. Największy rozwój streetwearu to jednak lata 90. Jego koncepcja zaczęła się coraz bardziej klarować. Finalnie streetwear można określić jako, tak zwany casual clothing, czyli mówiąc prościej moda uliczna. Pojęcia “streetwear” łączy się bezpośrednio z nazwiskiem Shawn Stussy, który zawodowo zajmował się produkcją desek surfingowych. W pewnym momencie swojej kariery postanowił nieco zmienić branżę i zaczął tworzyć koszulki ze znanym dziś logiem pochodzącym od jego nazwiska.

Czym charakteryzuje się streetwear?

Bluzy, spodnie i…buty, a konkretnie sneakersy. Bluza z kapturem streetwear to nie jedyna popularna fraza jaką znajdziecie w Internecie w czasie rozglądania się za elementami składowymi tego niezwykle dynamicznego i nie dającego się zamknąć w sztywne ramy stylu. Oczywiście są one dość swobodne, nieco oversizowe, muszą być wygodne i nie mogą krępować ruchów. Często zdarza się, że nadrukowane mają konkretne przesłanie lub zdobi je wyróżniający się print. Ta sama zasada tyczy się spodni. Całość ma być stylowa, wygodna, nieco sportowa, ale jednak z nutą nonszalancji. Na samym końcu, ale równie istotne będą wspomniane wcześniej sneakersy. To one dopełniają lub ożywiają stylizację. Modeli jest obecnie tyle, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. W całości chodzi więc o kompozycję. To my mamy czuć się dobrze i stworzyć taką konstrukcję ubioru, która będzie definiowała owy luz, ale na nasz, indywidualny sposób.