Kobieta
Bluzy Bluzy z kapturem Buty Ciekawostki Odzież damska

Typ figury a typ ubrania

Często to, co nosimy gryzie się z naszą sylwetką tylko dlatego, że nie bierzemy pod uwagę jaką mamy figurę i że pewnego typu ubrania po prostu nie będą nam pasowały (nawet jeśli bardzo się nam podobają!).

Oczywiście nie finalnie to, czy będziemy w czymś chodzić zależy od naszego samopoczucia w danym ubraniu, ale warto znać kilka odzieżowych zasad. Omówmy 3 najpopularniejsze typy!

Klepsydra

To typ sylwetki uważany za ideał.Cechą charakterystyczną jest proporcjonalność, która wynika z podobnej wielkości biustu i bioder z wyraźnie zaznaczoną wąską talią. To właśnie talia jest głównym atutem klepsydry i to ją powinno się podkreślać. Do klepsydry pasuje kobiecy styl ubierania, zawsze będzie lepiej wyglądać w sukienkach niż w spodniach. Świetnie też sprawdzą się podkreślające talię paski – warto jednak pamiętać, by z tym nie przesadzać. Nikogo nie musimy oszukiwać. Czego unikać? Bezkształtnych form jak bluza z kapturem streetwear czy sukienek odcinanych pod biustem; takich fasonów, w których talia jest niewidoczna, a figura traci swój klasyczny kształt.

Jabłko

Jabłko to przeciwieństwo klepsydry – o widocznej talii nie ma mowy, a obwód brzucha jest często większy od obwodu piersi. Głównym atutem osób o tym typie figury są piersi i nogi. Najbardziej kłopotliwy jest środek sylwetki, przez to nieodpowiednio ubrane jabłko wygląda jak w zaawansowanej ciąży. Co więc nosić? Przede wszystkim ubrania maskujące brzuch; duże dekolty, kopertowe zapięcia, sukienki o prostym kroju, kolory lecz raczej nie wzory oraz pionowe linie. Wszystko to, co pozwoli wysmuklić sylwetkę. Czego unikać? W skrócie wszystkiego, co obcisłe jak topy, t-shirty czy bezkształtne swetry i bluzy. Ważne, by stworzyć odpowiednie proporcje między górą a dołem.

Gruszka

Gruszkę charakteryzują szerokie biodra, masywne uda i pośladki oraz często też masywne łydki. Góra jej sylwetki, czyli ramiona i biust są dość wąskie. Gruszka ma z reguły płaski brzuch. Dolna część sylwetki wysuwa się na pierwszy plan. Co nosić? Ubrania powiększające ramiona i „zmniejszające” optycznie biodra. Druga ważna zasada: podkreślenie talii. Świetnie sprawdzą się rozkloszowane spódnice i szerokie spodnie, które pozwalają optycznie wyszczuplić biodra. Czego unikać? T-shirtów z dużymi dekoltami, długich marynarek o męskim kroju czy kolorowych, wzorzystych dołów.